Ako vypnúť spúšťanie prieskumníka pri štarte Windowsu

Ak máte Lenovo Ideapad, mohol vám od určitého momentu Windows pri štarte otvárať Windows prieskumník (Windows Explorer – Libraries), ktorý potrebujete po každom štarte zatvoriť. Aj keď to možno nie je taký problém, vie to začať byť otravné a ja som oveľa radšej, keď mám nad tým strojom aspoň nejakú kontrolu.
Problém sa vyskytol určite vyskytol pri strojoch Lenovo Ideapad Y480, Y580, Z580 (ja mám Y580), z čoho možno súdiť, že rovnaký problém môže nastať aj na iných Ideapadoch, dokonca na iných Lenovách.

Windows si drží zoznam programov, ktoré sa pri štarte zapínajú. Pospúšťa si to antivírus, programy, ktoré kontrolujú updaty atď. V normalnom prípade sa dá ku tomuto zoznamu pristúpiť cez program msconfig, ktorý sa nainštaluje spolu s Windowsom (stlačíte WIN klávesu, napíšete msconfig, stlačíte enter a ste tam) alebo použijete program ako napríklad Autoruns (osobný favorit).

Nájdete tam program, ktorý nechcete, aby sa pri štarte spúšťal (v našom prípade explorer.exe), ak je odfajnkutý, zrušíte odfajknutie a je to.

Tak by to fungovať malo, no sviňa explorer sa furt spúšťa…

Jeden týpek na sevenforums vraví, že sa mu ľudia z Lenova snažili už dokopy 2 hodiny problém odstrániť, no neúspešne a že mu odporučili Factory reset (že sa všetko odinštaluje a nainštaluje sa to, čo tam bolo pri kúpe). To spravil, ba dokonca 2 krát, no vždy od určitého momentu sa mu tento problém začal objavovať znova.
Všimol si, že prvý krát to bolo niekedy, keď nainštaloval Acrobat Reader (program na otváranie PDF súborov od Adobe) a druhý krát nastal problém po inštalácii Adobe Photoshop.

Teda predpoklad bol, že Adobe software robí problémy.
Riešenie:

Riešením bolo u tohoto človeka úplne vymazať Adobe Bridge zo zoznamu programov, ktoré sa pri štarte spúšťajú. To by dokonca nemalo ísť za pomoci Autoruns (žiaľ neskúšal som a nechcem problém replikovať), pretože ten vie iba programu povedať, aby sa nespúšťal, no to si Adobe Brige nechce dať povedať.
Použiť sa dá (program, ktorý som už pred tým zhodou okolností používal) CCleaner. Po spustení treba ísť v meno do Tools, tam Startup a v tabe Windows by sa mal nachádzať Adobe Bridge. Programy sa tu dajú zo zapínania pri štarte vypnúť (disable), čo keď im spravíte, tak pri Enabled ukazujú No a zošednú, no Adobe Bridge znova nie. Treba ho označiť a dať Delete.

Všetko ukázané na obrázku:

CCleaner - náhľad

Niektorí vraveli, že dali na všetok software od Adobe Disable a problém sa už potom nevyskytoval. Ak Adobe Bridge nemáte, alebo riešenie nezabralo, skúste Disablenúť všetko, čo od Adobe nájdete a dajte vedieť, čo zabralo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *