Prečo kúpiť Amazon Kindle?

Ešte než začnem, položím vám otázku. Koľko by vás stálo a ako by vás mrzelo, kebyže vám váš smartphone padne na zem a rozbije sa mu displej?

Dobre, môžeme začať.

Keď sa ma niekto pýta, aký ebook reader im odporúčam kúpiť a či sa v tom náhodou nevyznám, odpovedám: “Jedine Amazon Kindle.”

Prečo? Lebo:

 • Cena: Amazon predáva svoje ebooky pod výrobnú cenu, pretože predaj elektronických kníh im stratu dorovná a ešte aj vygeneruje zisk
 • Komunita: v Kindloch je ako operačný systém nainštalovaný Linux a Amazonu zatiaľ neprekáža, že sa do operačného sýstému dokáže vovŕtať aj nejaký ten programátor. Možno, ak pátrate po novej čítačke ste niekde narazili informáciu, že Kindle sa dá jailbreaknúť. V praxi to znamená, že vývojárom to uvoľní prístup ku operačnému systému, môžu do Kindlov vyvíjať nové aplikácie, hry, meniť screensavery, pridať fonty, opravovať si Kindle po softwareovej stránke tak, aby im viac vyhovoval. Ak sa chce niekto so svojim ebookom hrať a vylepšovať si ho rôznymi fičúrami, Kindle je na tom podľa mňa najlepšie
 • Špeciálne ponuky: Takzvaný “Kindle with special offers” je Kindle, ktorý sa dá kúpiť o 20$ lacnejšie za to, že vám pri výbere knihy ukážu 1 malú reklamu a keď je vypnutý, ukáže vám reklamu na screensaveri. Dali sa s tým spraviť dve veci:
  • Jailbreaknúť si Kindle a nainštalovať crack na reklamy. To už úplne neplatí. Komunita, o ktorej som pred tým vravel je rada, že Amazon stále nepridal niečo, čo by im zabránilo Jailbreaknúť Kindle a inštalovať doň fičúri. Z toho dôvodu sa rozhodli slúbiť Kindlu, že nebudú vyvíjať cracky na blokovanie reklám, a nebudú sa o to snažiť dovtedy, dokým im nechajú prístup ku jadru operačného systému. Staršie Kindle sa ešte cracknúť dajú, ale na najnovší (Paperwhite) crack nenájdete.
  • Nepripájať sa neustále ku sieti, aby sa vám nové reklamy nestiahli. Keď sa nové reklamy nestiahnu, ani sa nezobrazia
 • Podporované formáty: Veľa ľudí rieši, ktorý ebook kúpiť podľa toho, ktoré formáty podporuje. S Kindlom to neriešte… Kúpiťe si Kindle, nainštalujete si Calibre a ten sa postará o vaše knihy v počítači, o to, či ich chcete mať v Kindly a ak ho máte v inom formáte, než tie, čo Kindle podporuje, tak ich jednoducho skonvertuje do správneho formátu.
 • Reklamácia=Awesome: Na začiatku som sa pýtal, ako by vás mrzelo, keby vám padol a rozbil sa na zem mobil. Druhý tak rýchlo nezoženiete, starý stál vela, nový bude stáť ešte viac a celé je to škoda. Nosil som Kindle vo vrecku na kolene a moc som neriešil, čo sa s ním môže stať. Bolo to celkom v pohode, kým sa ten Kindle neprehol cez koleno váhou iného človeka :)
  Kindle dopadol asi takto:
  292973_3071357561203_36171234_n
  Keď som to uvidel, celkom ma zmrazilo, tak som rýchlo do googlu hodil, či sa dá nejako rozumne kúpiť nový displej a vymeniť ho… Nemusel som ani na jeden odkaz kliknúť a z toho, čo mi Google ukázal som videl, že reklamovať ani za vlastnú blbosť Amazonu nevadí. Na to môžu mať viac dôvodov. Jeden je ten, že keď nemáte Kindle, nemáte si kam kupovať knihy, ale oni potrebujú predať knihy, pretože vám Kindle predali pod výrobnú cenu. Tak vám dajú nový, pretože váš Kindle je v podstate nákupný košík. Keď sa v Tescu bude chcieť voziť vaša babička vo vozíku a zlomí ho, donesú vám nový, aby ste nákup nemuseli nosiť v rukách. A aby sa mala kde voziť vaša babička. Druhá vec je, že displej je na Kindly asi najcitlivejšia časť, možno je dokonca vyrobený tak, že menej vydrží, toho si môže byť amazon vedomí a preto vám Kindle vymenia.
  Rovnako ako mne vymenili Kindle aj kamarátovi, ktorý tam doslova napísal, že svoj Kindle hodil o zem. Oni sa vám ospravedlnia, že máte so svojim Kindlom problém a ešte v tom momente vám na ich náklady pošlú nový. Vám pošlú predplatený lístok na zaslanie starého Kindlu po kuriérovi a chcú po vás len to, aby ste ho do mesiaca poslali naspäť. Awesome.

Aký Kindle si kúpiť?

Predávajú sa (práve) 4 modely:

 • Kindle Paperwhite – ak chcete čítať na Kindly vela v noci a máte radi dotykové veci, zaplaťte si trocha viac, je super
 • Kindle – je ovládaný tlačítkami, teda po klávesnici sa môžete pohybovať iba šípkami, ak ale nebudete veľa čítať v noci a neplánujete na tom písať maily, je to úplne fajn
 • Kindle DX – ak chcete čítať veľa PDFiek, alebo oskenované dokumenty, ktoré vám Calibre (ani žiadny iný ebook/program) neprerobí do dobre čitateľnej verzie vhodnej pre Kindle, možno sa vám oplatí kúpiť si tohoto obra, ktorého obrazovka má v uhlopriečke 25 cm (oproti 15-tim cm). Má navyše na spodku tlačítkovú klávesnicu (podobne ako môj rozbitý na obrázku).
 • Paperwhite 3G verzia – je už trochu otázka vkusu. 3G pripojenie máte všade na svete, nie je to však niečo megarýchle a Kindle sú na čítanie, nie na písanie. Ak by som šiel 2 roky cestovať po svete, myslím, že by sa mi to naozaj zišlo. Zvážte sami ;)

xkcd: The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy

Kindle je super.

4 Comments

 1. Grim Reaper · 27.08.2013 Reply

  Keby mi môj smartphone padol na zem a rozbil by sa mu display, mrzelo by ma to vcelku dosť. Pri niektorých smartphone-och očakávam už určitú odolnosť a preto by bolo smutné, keby sa rozbil pri prvom páde. Ale luďom sa to stáva no. Výmena dispaly-u by ma stála pri najlepšom 165 Eur (po rýchlom googlení).
  LIKE

 2. Angy · 18.03.2015 Reply

  Ja mám Kindle 6 touch a nevymenila by som za nič na svete. Nemá podsvietenie ale v noci veľa nečítam, cez deň to stačí a bála som sa aj toho aby ma z podsvietenia neboleli oči. Avšak čo môžem jednoznačne povedať. Mať pri sebe 300 kníh v jednom vrecku a o hrúbke 1cm je úžasná vec a možnosti Kindlu sú viac než skvelé.

 3. PatriksedGHTRE · 01.03.2020 Reply

  PodrobnГ© pokyny, jak zГ­skat drahГЅ iPhone zdarma. To je skuteДЌnГЎ ЕЎance na vГЅhru! ZbГЅvГЎ 12 telefonЕЇ iPhone, kterГ© majГ­ ДЌas vyzvednout.
  http://seznam.cz@755652660/B4QAd

 4. SvetkasedGHTRE · 01.03.2020 Reply

  PodrobnГ© pokyny, jak zГ­skat drahГЅ iPhone zdarma. To je skuteДЌnГЎ ЕЎance na vГЅhru! ZbГЅvГЎ 12 telefonЕЇ iPhone, kterГ© majГ­ ДЌas vyzvednout.
  http://seznam.cz@755652660/B4QAd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *